Как правильно образовывать украинские феминитивы согласно новому Правописанию?

Несмотря на то, что часть педагогов и ученых выступили против новой редакции правописания, назвав предложенные изменения «попыткой расколоть украинское общество», другая часть украинцев его поддержала. Многие говорят, что это возможность, во-первых, «узаконить» уже существующие в языке варианты слов, например, феминитивы, а во-вторых, избавиться от искусственных форм, не свойственных украинскому языку и введенных в Правописание с целью приблизить украинский язык к русскому . EtCetera выяснял, что даст украинцам «узаконивание» феминитивов, и как именно создавать такие формы.

ФАКТ. Радниця міністерки освіти і науки України Олена Масалітіна називає введення до Правопису фемінітивів «історичним моментом», а самі фемінітиви – «питомою рисою української мови».

Лінвістка Марія Шведова зазначає, що у Великому електронному словнику української мови фемінітиви на «–ин» представлені досить широко. Найбільш поширеними з них є: господиня, княгиня, богиня, графиня та рабиня. Найменш поширеними – ідеологиня, педіатриня, бійчиня, археолоґиня, теологиня.

Как правильно образовывать украинские феминитивы согласно новому Правописанию?

ЩО В ПРАВОПИСІ? У Параграфі 32 «Іменникові суфікси» зазначається наступне:

За допомогою суфіксів -к-, -иц-(я), -ин-(я), -ес- та інших від іменників чоловічого роду утворюємо іменники на означення осіб жіночої статі.

Найуживанішим є суфікс -к-, бо він поєднуваний з різними типами основ: а́вторка, диза́йнерка, дире́кторка, реда́кторка, співа́чка, студе́нтка, фігури́стка.

Суфікс -иц-(я) приєднуємо насамперед до основ на -ник (верста́льниця, набі́рниця, пора́дниця) та -ень (учени́ця).

Суфікс -ин-(я) сполучаємо з основами на -ець (кравчи́ня, плавчи́ня, продавчи́ня) на приголосний (майстри́ня, філологи́ня, бойки́ня, лемки́ня).

Суфікс -ес- рідковживаний: дияконе́са, патроне́са, поете́са.

ДОКЛАДНІШЕ. Є думка, що український суфікс -к- рівний за змістовим наповненням до російського -ш-: секретарка – секретарша, докторка – докторша, професорка – профессорша. Проте це не так. Суфікс -к- не додає фемінітиву зневажливого значення, а лише позначає стать. «Наліт зневажливості» з’явився саме через цю українсько-російську аналогію та відсилку до стародавнього позначення жінок за професією їхніх чоловіків: дружина генерала – генеральша тощо.

Суфікс -ин- найчастіше вживається на позначення фаху чи професії. Тому більшість медичних та наукових спеціальностей матимуть саме такий суфікс: психіатриня, педіатриня, кардіологиня, гінекологиня тощо. Напевно, найважче буде звикнути фізикиням, хімікиням та математикиням, проте саме так виглядають фемінітиви до форм «фізик», «хімік» та «математик».

Суфікс -ес- найчастіше додається до слів іншомовного походження: критик – критикеса. Проте часто паралельно з ним може вживатися й інша форма фемінітиву: адвокатка – адвокатеса, поетка – поетеса. Час покаже, які форми «приживуться» в мові, а які – ні.

Как правильно образовывать украинские феминитивы согласно новому Правописанию?ЯК ЦЕ ЗРОБИТИ? Щоб утворити фемінітив, треба:

— визначити основу слова (частина слова без закінчення),

— відкинути маркер маскулінності (якщо він є), тобто суфікс, що характеризує поняття як «чоловіче»,

— додати «жіночий» суфікс.

Наприклад: верст-альник – верст-альниц.

Найчастіше фемінітиви мають природнє звучання, тож довго ламати голову над тим, як назвати жінку-пілота, жінку-рятувальника та жінку-мецената не прийдеться. Перебравши про себе кілька суфіксів, вибір впаде на найбільш вдалий варіант – пілотеса (адже пілотка – це головний убір), рятувальниця, меценатка. Якщо ж на думку не спадає нічого, фахівці радять «кликати на допомогу» пані: пані професор, пані міністр та пані фотограф на це точно не образяться.

Как правильно образовывать украинские феминитивы согласно новому Правописанию?

ТАК УЖЕ БУЛО. До речі, українці, яким фемінітиви «ріжуть слух», мають знати, що деякі з них – ніякі не нововведення. Наприклад у словнику Бориса Грінченка (1907-1909 роки) зустрічаються слова «дончиця» (донська козачка), «лікарка», «комірниця», а в словнику Агатангела Кримського (1924-1932 роки) – «професорка», «заступниця», «викладачка», «державниця», «заставниця», «владниця».

НАГАДАЄМО, що мовна норма – це змінне явище. І змінюється вона за потреб суспільства. Так колись сталося із запровадженням нової української літературної мови Іваном Котляревським – він закріпив текстом «Енеїди» живу народну мову, якою говорили люди. Фактично, те саме, тільки в меншому масштабі відбувається і зараз. Фемінітиви існують давно. Частина з них увійшли до повсякденного вжитку разом із розповсюдженням явища, яке вони позначають, наприклад «учителька», «вихователька». Чим більше професій почали освоювати жінки, і чим вищі посади займати, тим більше «жіночих» форм почали з’являтися в мові. Іноді це спосіб підкреслити гендерну приналежність, коли це справді важливо. Наприклад, коли за ім’ям та прізвищем це не зрозуміло (Пак Кин Хе, екс-президентка Республіки Корея), або коли стать є необхідною умовою запиту, програми чи пошуку: «Порадьте гарну гінекологиню для дівчинки-підлітка», «Шукаємо авторок, журналісток та редакторок для міжнародних гендерних студій».

Таким образом, феминитивы избавляют язык  от двусмысленности, делают его недискриминационным, дружественным к женщинам и ломают стереотипные представления о роли женщины в обществе. Ведь до тех пор пока мы будем говорить «депутати у Верховній Раді вирішили», женщины будут незаметными и не влиятельными в политике, зато в роли «прибиральниць» и «доглядальниць» будут видеть именно женщин.

Ознакомиться с новой редакцией «Українського Правопису» можно ЗДЕСЬ.

Поделиться
Выразить свое впечатление
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

Добавить комментарий

Войти используя социальный аккаунт
опрос

Найважливіше — в одному листі. Новини, реформи, аналітика — коротко і по суті.

Підпишись, щоб бути в курсі.

Дізнавайся все найцікавіше першим — слідкуй за нашими новинами у соцмережах

Дякую, я вже з вами